Kıbrıs’ta Türk Tarihine Işık Tutan Tarihi Yerler

Akdeniz görülmeye değer en güzel tatil noktalarından biri  olan Kıbrıs, denizi, tarihi yerleri ve plajlarıyla tatilcileri kendine hayran bırakmaya devam ediyor. Bir yanıyla bitmeyen eğlenceleri bir yanıyla da tarihin izlerini aynı anda barındıran Kıbrıs, yıl içerisinde çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Eğer beş yıldızlı, ultra lüks ve görkemli Kıbrıs otelleri içinden kendinizi dışarı çıkarabilirseniz, sizlere Kıbrıs’ta Türkler için ve Türk tarihi için önemli olan yerleri görebilme imkanına şansına sahipsiniz.  

Kıbrıs’ta Türkler İçin Önemli Olan Yerler 

Karaoğlanoğlu Şehitliği 

Karaoğlanoğlu Şehitliği

Girne’de yer alan bu şehitlik, 1974 yılında adaya huzuru getiren Barış Harekatı sırasında şehit olan askerlerin anısına inşa edilmiştir. Şehitliğe, 21 Temmuz 1974 günü şehit olan 50. Piyade Alay Komutanı Halil İbrahim Karaoğlanoğlu’nun ismi verilmiştir. Bu harekatta 415 kara, 65’i deniz, 5 ‘i hava ve 13’ü jandarma olmak üzere 498 Türk askeri şehit olmuş ve 1200 asker yaralanmıştır. 

Çıkartma Plajı

cikartma plaji

Girne’de bulunan bu plaj, yaz aylarında oldukça kalabalık olmaktadır. Ancak bir diğer önemi ise Barış Harekatı sırasında Türk askerlerinin Kıbrıs’a çıktığı noktadır. Gerçek görülmeye değer yerlerden biridir. 

Mavi Köşk

Kıbrıs Gezi Rehberi - mavi köşk

Girne’de bulunan ve Mavi Köşk olarak isimlendirilen bu yapı, 1957 yılında İtalyan asıllı Rum bir Paulo Paolides tarafından yapılmıştır. Yapı dışarıdan içerisinin gözükmemesi aynı zamanda da içerinde her yere hakim olunabilmesi  için özel olarak tasarlanmıştır. Silah kaçakçısı olan Paolides, uzun yıllar burayı kullansa da 1974 yılında yapı içinde gizlenmiş tüneller sayesinde kaçmak zorunda kalmıştır. Günümüzde Türk Silahlı Kuvvetleri himayesinde müze haline getirilen bu yapı, belirli saatlerde ziyaretçilere açılmaktadır. 

Girne’de görülmesi gereken diğer yerler için “Girne’de Gezilmesi Gereken 9 Yer” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Barbarlık Müzesi

barbarlik-muzesi

Lefkoşa’da tarihin acımasızlığını gözler önüne seren bir müze, Barbarlık Müzesi. 1960 yıllarda, Kıbrıs’ta yaşayan Türklere karşı yapılan zulmün bir göstergesi adeta. O yıllarda Binbaşı Nihat İlhan’ın yaşadığı bu eve, içeride sadece binbaşının eşi ve çocuklarının olduğu bir saatte baskın düzenlenmiş. Eş ve çocuklar katledilerek öldürülmüş. 1974 Barış Harekatı’ndan sonra katliamlar son bulsa da yapılan zulmü dünyaya duyurmak için binbaşının evi müzeye çevrilmiş. Evin içerisinde hala banyoda kan lekeleri, kurşun izleri el değmeden korunmuş. 

Derviş Paşa Konağı

dervis-pasa-konagi

19.yüzyılda inşa edilen konak, dönemin Türk mimarisini tam anlamıyla gözler önüne sermektedir ama konağın önemi mimari yapısından ziyade sahibidir. Derviş Paşa, Kıbrıs’ta yayımlanan ilk Türkçe gazeteyi çıkartan kişidir. “Zaman” ismini verdiği gazete ile dönemin olayları anlatılmıştır. Konak, Etnografya Müzesi olarak ziyaret edilebilmektedir.  

Türk Tankı

Turk Tanki Kibris

Barış Harekatı’ndan kalma bir başla görülmesi gereken anıtta Türk tankıdır. Beşparmak Dağları’nın yamacında bulunmaktadır. Türklerin savaş esnasında sınırları zorlayabilme kabiliyetinin bir göstergesidir. Tank, dağın yamaçlarından tırmanmaya başlar ve bir noktaya kadar ilerler. Takıldığı yerde askerler tarafından bırakılan Türk tankı, günümüzde anıt olarak el sürülmeden korunmuştur.