Kıbrıs’ta Su Altı Dalışı

Türkiye’den gidilebilecek en yakın yurt dışı lokasyonlardan bir tanesi olan Kuzey Kıbrıs, sadece kimlik kartınızla giriş yapıp dilediğinizce eğlenebileceğiniz bir Türk adası olarak biliniyor. Bu masalsı Akdeniz coğrafyasında, özellikle son yıllarda otel ve eğlence sektörü açısından çok fazla geliştirme yapıldı; bunun yanında, Akdeniz’in berrak sularında yapılabilecek pek çok aktivitenin de gün yüzüne çıktığı belirtilebilir. Bunlardan bir tanesi, Scuba Diving ya da dilimize çevirisi ile su altı dalışları.

Kıbrıs’ta Su Altı Dalışı - gemi batığı

Berrak Kıbrıs sularında, görülmesi gereken pek çok şey var ve hala bozulmamış bir su altı yaşamını da otuz metre derinliğe kadar görebilmeniz mümkün oluyor. Bu nedenle Kıbrıs’ta su altı dalışı size tatilinizi çok eşsiz kılacak bir deneyim kazandıracaktır.

Kıbrıs’ta Su Altı Dalışı ve Görülebilecekler

Kıbrıs’ın sularında görülebilecek pek çok yaşam var. Ahtapotlar, muranalar, karidesler, deniz kaplumbağaları, mercanlar ve daha pek çok canlıyı doğal yaşam alanında, berrak sularda izleyebilmeniz mümkün. Bunun yanında, batıklara yönelik dalışlar da sıklıkla organize edilebiliyor ve bunların en ünlüsü, Girne Kalesi etrafında yapılan organizasyonlar oluyor. Girne etrafında, hala çıkarılmayı bekleyen onlarca tarihi batık olduğu söylenenler arasında.

Kıbrıs’ta Su Altı Dalışı - deniz kaplumbağası

Bunun yanında, 1976 yılında açılan Batık Gemi müzesinde, tarihin en eski batık gemisini görebilmeniz de mümkün. Bu sayede Kıbrıs’ta su altı dalışı yaparak tarihe bir yolculuk yapabilirsiniz.

Kıbrıs’ta Dalışın Maliyeti Ne Kadar?

Kıbrıs’ta dalış sporunun maliyetleri değişiklik gösteriyor, çünkü pek çok dalış okulu mevcut ve bunlar arasında lokasyon olarak da değişimler oluyor. Kimisi, sadece deniz yaşamını göstermek amacı ile dalış yaptırırken, kimi şirketin batıklara yönelik dalışlar organize ettiği bilinmekte. Bu sebepten, seçiminizi yaparken detay almanızda da fayda var. Kuzey Kıbrıs’ın başlıca dalış okulları, aşağıdaki gibi listelenebilir.

 • Nautilus Scuba Diving School
 • Scuba Cyprus
 • Amphora Diving
 • Blue Dolphin Scuba Diving School

Yukarıdaki okulların internet sitelerinden yahut direkt olarak arayarak, dalışlar hakkında detaylı bilgi alabilir, fiyat tespitinde de bulunabilirsiniz.

Kıbrıs’ta Su Altı Dalışı - yunus

Kıbrıs’ta Dalış Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Genel hatları ile dalış sporunu gerçekleştirmeden önce bilmeniz gereken pek çok şey var. Başlıcalarını, sizler için aşağıda maddeleyelim.

 • Kemik eğriliği, kronik sinüzit, nefes alışverişlerinde problem, kronik akıntılı kulak gibi rahatsızlıkları olan kimselerin dalış yapması önerilmemektedir. Özellikle derine indikçe artan basınç, bu rahatsızlıkları tetikleyebilir.
 • Suya giriş tekniği oldukça önemlidir. Bu sebepten, profesyonel dalışçıların tekniklerini olabildiğince kavramalı ve onların yönergelerine göre hareket etmeniz gerekmektedir. Aksi durumda, hem kıyafetiniz hem de teçhizatınızda pek çok problem ortaya çıkabilir.
 • Şnorkel kullanılırken nefes alışverişine dikkat etmek en önemli maddelerden bir tanesidir. Nefes alışverişinin olabildiğince yavaş ve sakin yapılması elzemdir. Kıbrıs’ta su altı dalışı gerçekleştirirken şnorkel kullanımı genellikle zorunludur.
 • Dalış sırasında maskeniz su alabilir, bu sebepten profesyonellerin de sizlere derslerde öğrettiği gibi, dalış maskenizden su çıkarma tekniğini kavramalısınız. Bu sayede, dalış maskenizde buhar oluşması sonucunda buharı da kolaylıkla yok edebilirsiniz.
 • Dalış yapan adayın tecrübesi azsa, bilhassa daha önce dalış yapmamışsa; sahil tarafında kalmalarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Aksi durumda, suyun ve hareketliliğin verdiği yorgunluk, bir süre sonra akıntının da terse işlemesi sonucunda akıntıya karşı koyamamanıza sebep olabilir.
 • Dalış paletini olabildiğince doğru kullanmaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Bakıldığında, doğru hareket; bacakların yavaşça kırılması ve hareket halindeyken sadece kalçanın oynamasıdır; bu sayede, en az enerjiyle en fazla hareket ortaya çıkar. Bu gibi eğitimleri, dalış okulunda da bolca alacaksınız. Pratik yapmayı sakın ihmal etmeyin!
 • Dalış malzemelerinizin tatlı suyla yıkanması ve kuru bir yerde saklanması gerekmektedir. Güneş ışınlarının görmeyeceği bir yerde kurutmak da yine önemlidir.

Şimdiden iyi eğlenceler!

Cevap bırakın