Kıbrıs’ta Görülme Değer Bir Yer: Girne Yat Limanı

Masmavi denize karşı yemek yiyerek gün batımını izleyebileceğiniz restoranlar, kafeler diğer tarafta ise Venedikliler tarafından yapılmış tarihi yapıları inceleyebileceğiniz ve insanın ömründe mutlaka görmesi gereken bir yer Girne Yat Limanı.

Yaz aylarında limana dolan balıkçı tekneleri izleyerek zaman geçirebilir bu sırada havada deniz ve yasemin kokusunu hissedebilir, o sırada da şehrin simgesi olan Girne Kalesi’ne de şöyle bir göz atabilirsiniz. Her çeşit dünya mutfağına sahip restoranlarında muhteşem lezzetler tadabilirsiniz.

Girne Yat Limanı Gezi Rehberi

Girne, Kıbrıs’ın eğlencesi ve aktivitesi bol şehirlerinden biridir. Canlı müzik eşliğinde denizden taze çıkmış balık yiyebilir sonrasında Girne Kalesi’ni ve marinayı gezebilirsiniz. Girne Kalesi demişken bu tarihi yapıdan da biraz bahsetmek isteriz.

Girne şehrinin kuzeydoğusunda bulunan kale 7.yüzyıllarda Bizanslılar tarafından Arap işgaline karşı şehri denizden gelecek saldırılara karşı savunmak için yapılmıştır. İçeri girdiğinizde tarihi bir şölen yaşatan Girne Kalesi Bizanslılar, Fransız hanedanı olan Lüzinyanlar, Venedikliler ve Osmanlı Devleti’nden kalma eşyaları, yapıları görmeniz mümkün. Kale içinde bir diğer ziyaretçi akınına uğrayan bölüm de 2300 yıl önce batmış olan geminin sergilendiği kısımdır. “Batık Gemi Müzesi” olarak adlandırılan bölümde, geminin taşıdığı yükler, belgeler sergilenmektedir.

Girne Yat Limanı’na geri dönersek, nal şeklindeki bu limanda gezi yatları kiralama imkanına da sahipsiniz. Girne gezi turları kapsamında, Girne şehrinin güzelliğine denizden seyredebilir, günbatımını izleyebilir, enfes balıklardan yiyerek karnınızı doyurabilirsiniz.

Ayrıca limanda yapılacak bir diğer aktivite de sualtı dünyasına ilgi duyanlar için tüplü veya tüpsüz dalış hizmeti yer almaktadır.  

Girne Yat Limanı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Girne’nin kuzeydoğusunda bulunan limana, Lefkoşa ve Gazimağusa’dan şehir içi otobüs hizmeti ile Girne’ye varılabilir. Taksi biraz pahalı olsa da seçenek olarak buraya yazabiliriz. Son olarak araç kiralayarak Girne’ye gidebilirsiniz.

Girne Otelleri

Acapulco Resort Convention SPA

Girne şehri tatil cenneti sayıldığı için yaklaşık 150’ye yakın otel bulunmaktadır. Girne otelleri arasında Elexus Hotel Resort, Merit Park Hotel, Cratos Premium Hotel, Lord’s Palace Hotel, Acapulco Resort, Kaya Palazzo ve Malpas Hotel gibi Kıbrıs lüks oteller yer almaktadır.

Girne yat limanı yakınlarındaki otelleri listelersek; Kyrenia Palace Boutique Hotel, Sofia Boutique Hotel, Kyrenia Reymel Hotel, The Arkin Colony Hotel gibi ekonomik Girne otelleri tercih edebilirsiniz.