Kıbrıs’ın Doğasıyla Göz Kamaştıran Şehri Güzelyurt

Kıbrıs adası konumu itibariyle tarihte en fazla hükmedilmesi istenen yerler arasında olmuştur. Sebebi ise bu adayı fetheden bir ülke doğal olarak Akdeniz ticaretine de hükmeder pozisyonda olmaktadır. Bu nedenle birçok medeniyet birçok kez bu ada için savaşmışlardır. Spartalılardan tutunda Bizanslılara kadar, Pers Devletinden Osmanlı İmparatorluğu’na kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Kıbrıs’a gittiğinizde tarihi surları, sanat eserlerini, tarihi hanları hala görebilme imkanına sahipsiniz. 

Kıbrıs eski zamanlarda konumu itibariyle en çok arzu edilen yerlerden biriydi ama günümüzde adeta bir tatil cenneti diyebiliriz. Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü adada yaz sezonu bir hayli uzun sürmekte ve bu da tatil planlayanlar için bulunmaz nimet niteliğindedir. Lefkoşa, Girne, Gazimağusa gibi tatil bölgelerinin aslında biraz gölgesinde kalan Güzelyurt, Özellikle el değmemiş yemyeşil doğası ve Antik dönemlerden kalma tarihi eserleri ile mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır.

Güzelyurt Konumu ve Şehir Hakkındaki Genel Bilgiler

kibris dogal guzellikler sahil

Güzelyurt, Kıbrıs’ın (Kuzey Kıbrıs’ın) Kuzeybatısında, Lefkoşa, Girne ve Lefke şehirleri arasında yer almaktadır. Efsanelerde Güzelyurt’un Spartalılar tarafından Afrodit için kurulduğu dile getirilmektedir. Şehir bir nevi portakal üretimi ile geçimini sağlamaktadır ve bu sebeple her sene Portakal Festivali ismiyle eğlenceler düzenlenmektedir. Yeşil bir doğaya sahip şehir, tarihi kalıntıların en çok olduğu bölgelerden biridir. 

Güzelyurt’ta nasıl gidilir? sorusunu cevaplamak gerekirse; havayolu ile Ercan Havalimanı’na veya deniz yolu ile Girne Limanı’na ulaştıktan sonra araç kiralayarak gidebilirsiniz. Kıbrıs taksileri oldukça pahalı olduğundan araç kiralamak daha ekonomik olabilir. Şehir, Lefkoşa’ya 40 kilometre, Girne’ye ise yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. 

Güzelyurt’ta Gezilmesi Gereken Yerler

Soli Harabeleri

Soli Harabeleri

Yazımızın başında da dile getirdiğimiz gibi Kıbrıs çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bunun kalıntılarını görebileceğiniz bir yer de Soli Harabeleri’dir. 

Antik çağlarda Soli başkenti olarak bilinen bu bölge, en önemli Şehir Krallıklarından biridir. Tarihi M.Ö. 700’lü yıllara kadar uzanmaktadır. Kent en parlak dönemini Roma döneminde yaşamıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda Helenistik döneme ait altın ve gümüş eşyalar, M.Ö. 1’ci yüzyılda yapıldığı belirtilen Aphrodite (Afrodit) heykeli, yine bu dönemlere ait olduğu düşünülen Amazonlarla yapılan savaşı tasvir eden kabartmalar bulunmuştur. Bölgede iki sıra halinde dizilmiş olan on ikişer sütun bulunmaktadır. Bu sütunların üzerlerinde yer alan geometrik ve hayvan figürlerinin bulunduğu mozaiklerin bir kısmı günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. 

Soli Bazilikası

Soli Bazilikası

İçerisinde 4. yüzyılda inşa edildiği düşünülen ve adanın ilk kiliselerinden biri yer almaktadır.  200 metre uzunluğundaki bazilika, dört bir tarafı sütunlarla çevrili, çeşme ve kilisenin bulunduğu bir bölgedir. O dönemlerde çoğunluğu mozaiklerle yapılmış yapıların büyük bir çoğunluğu günümüze kadar korunabilmiştir. Eski tarihi canlı görebilmek isteyen pek çok turistin ziyaret ettiği önemli yerlerden biridir. 

Soli Tiyatrosu

Soli Tiyatrosu

Bölgedeki Roma tiyatrosu bir tepede yer almaktadır. Yarım ay şeklinde yapılan bu yapı, taşların oyulmasıyla inşa edilmiştir. Neredeyse mükemmel sayılabilecek bir mimarisi bulunan bu tiyatroyu görmeden geçmeyiniz.

Vouni Sarayı

Güzelyurt Gezi Rehberi - vouni sarayı

Kuruluş tarihi M.Ö. 5’inci yüzyıllarda olduğu tespit edilen bu saray, Kral Doxandros tarafından kentin korunması amacıyla inşa edilmiştir. Zaten konumu itibariyle oldukça geniş bir bölgeyi gözlemleyebiliyorsunuz. Yaklaşık 370 yıl sonra saray, Soli halkı tarafından ele geçirilmiş ve bir daha yenilenmemiştir. Yapılan kazı çalışmalarında altın ve gümüş eşyaların halen bulunduğu bilinmektedir. Günümüzde ise açık hava müzesi olarak ziyaret edebiliyorsunuz. 

Aziz Mamas Kilisesi

Kıbrıs Gezi Rehberi - aziz mamas kilisesi

Eski tarihlerde Güzelyurt şehrindeki bir mağarada yaşadığı düşünülen ve adanın en ünlü azizlerinden biri olan Aziz Mamas’ın için Bizans döneminde yapılan bir kilisedir. Kilise 1725 yılında restore edilmiştir ancak ne yazık ki restore işlemi sonrasında eski yapıdan pek fazla kalıntı bulunmamaktadır. Sadece kilisenin bazı bölümlerinde ilk kilisenin izlerini görebilmeniz mümkündür. 

Portakal Festivali

Portakal festivali

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi şehir için portakal çok önemlidir ve kent portakal ağaçları ile meşhurdur. Yer yılın yaz sezonunda Portakal Festivali kutlanmaktadır. Oldukça renkli olan bu festivalde, çeşitli aktiviteler, ünlü isimlerin sahne aldığı konserler, dans gösterileri yer almaktadır. 

Bu yıl 42.’si düzenlenen festival Athena, Mehmet Erdem, Edip Akbayram gibi ünlü sanatçılar sahne almıştır. Özellikle bu festival tarihlerinde kent bir hayli kalabalık olmaktadır. Eğer siz de hem tarihi bölgeleri keşfetmek hem de biraz eğlenmek istiyorsanız, erken rezervasyon fırsatlarından yararlanıp elinizi çabuk tutmalısınız.