Kıbrıs İskele Gezilecek Yerler

Kıbrıs’ın tarihi ve doğası ile çekici gezi noktalarından biri olan İskele Kıbrıs tatil planlarında kendine yer bulmayı başarıyor. Kıbrıs’ın farklı kentlerine gidenlerin birçoğu İskele’ye de mutlaka uğrayarak tarihi ve doğal güzelliklerini keşfediyor. İşte İskele’de gezip görebileceğiniz doğal ve tarihi güzellikler.

İskele Belediyesi Anavatan Parkı

İskele Belediyesi Anavatan Parkı için Kıbrıs’ın en güzel parklarından biri demek pek de yanlış olmaz ki zaten adada bu denli büyük ve içerisinde farklı alanlar olan başka pek park bulunmuyor. Parkın içinde havuzlar, çocuk oyun alanları, yeşil alanları, limon servileri, palmiyeler, dut ağaçları, sarmaşık gülleri, salkım söğütler var ve tüm bunların birleşimi ortaya gerçekten muhteşem bir güzellik çıkartıyor.

Ayios Yakavos Şapeli

Diğer ismi Aziz James Kilisesi olan Ayios Yakavos Şapeli ilçenin merkezinde bulunan Ecevit Meydanı’nda yer alıyor. 14. Yüzyılda Bizanslılarca inşa edilmiş olan şapel bugün turist enformasyon ofisi olarak hizmet veriyor ama bu tarihe meraklı gezginlerin şapeli görmesine engel değil tabi ki.

Panayia Thedokou Kilisesi

Köyde bulunan ana kilise olan Panayia Thedokou Kilisesi 13. Yüzyılda inşa edilmiş. Tarihi boyunca birkaç kez eklemeler yapılan kilise 1804 senesinde ise kapsamlı şekilde tamir edilerek bugünkü halini almış.  Kilisenin içerisinde bulunan duvar resimlerinin çoğu iyi şekilde korunmuş, bir kısmı ise temizlenerek açığa çıkartılmış. Kilise 1991 yılından beri İskele İkon Müzesi olarak hizmet veriyor ve Kıbrıs’ın önemli yapılarından biri olmasının yanı sıra önemli müzelerinden de biri olarak kabul ediliyor.

Bunlar İskele’nin en popüler gezilecek yerleri, ancak bu sevimli Kıbrıs ilçesinde bunların yanı sıra Doğal Hayat Koruma Merkezi, Kuzey Kıbrıs Kuşları Köşesi, Tüm Kıbrıs’a Özgü Bitkiler Köşesi gibi ilgi çekici yerleri de görebilirsiniz.

Cevap bırakın