Güzelyurt Gezi Rehberi

Kuzey Kıbrıs’ın en güzel yerleşkelerinden biri olan Güzelyurt, turunç kokusu, muhteşem doğası ve elbette Akdeniz ikliminin sunduğu ılık rüzgarları ile bilinen, harika bir yer. Çok fazla otel bulunmuyor, bu durum Güzelyurt’u hiç şüphesiz daha güzel ve doğal bir yer haline getiriyor. Yolunuz Kıbrıs’a düşerse ve buraya giderseniz diye; bu yazımızda sizin için detaylı bir Güzelyurt gezi rehberi hazırladık.

Bu yerleşkede görülmesi gereken oldukça fazla şey var. Yüzyıllar boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Kuzey Kıbrıs’ın en güzel bölümlerinden biri olan Güzelyurt’ta, bilhassa tarihi yapılar oldukça fazla ilgi görüyor.

Hazırsanız, sizi tarihte güzel bir yolculuğa çıkaralım.

Arkeoloji ve Doğa Tarihi Müzesi

Kuzey Kıbrıs’ta açılan ilk arkeoloji müzesi olma unvanını elinde bulunduran Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Tarihi Müzesi, muhakkak görmeniz gereken yerlerden bir tanesi. Bakıldığında, iki katlı bir binaya kurulmuş olan bu müzede, ilk katta doğa tarihi, ikinci katta arkeoloji çalışmaları yer alıyor. 1974 Barış Harekatı’ndan önce Metropolit olarak kullanılan bu binanın ayrıca tarihi bir değerinin bulunduğu da bilinir.

İlk katta yer alan doğa bölümü, Kıbrıs’ta bulunan kuşlar, yılanlar, böcekler; Akdeniz’de yaşayan balık ve canlı türleri gibi ögeleri bulundurur; bunun yanında Kıbrıs’a özgü jeolojik taşları da yine giriş katında keşfedebilmeniz ve bilgilenebilmeniz mümkündür.

İkinci katta ise arkeoloji bölümü yer alır. Bilhassa eski eserlerin ve kazı çalışmaları sonucunda çıkarılan tarihi pek çok ögenin sergilendiği bu bölüm, yıllar geçtikçe güncellenmeye ve çalışmalara binaen geliştirilmeye devam ediyor. Müzenin en önemli eserlerinden biri Artemis Heykeli. İki adet geyik heykelciği ile birlikte 1980 yılında çıkarılan bu tarihi eser, oldukça önemli ve mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

Tren İstasyonu

Güzelyurt’un tren istasyonunun en önemli özelliği, eski trenlerin sergilendiği yerlerden biri olması. Festival alanı ve tren istasyonunda sergilenen bu trenler, Kıbrıs’ın ilk demiryolu araçları olarak biliniyorlar. Biraz zarar gördüğü ve bilhassa iki yanda bulunan ana binaların restore edilmeye ihtiyacının olduğu söylenebilse de; yine de görülmesi gereken değerler arasında trenlerin ve istasyonun bulunduğu da kesinlikle belirtilebilir.

Soli Antik Kenti

Soli Antik Kenti ya da Soli Harabeleri, Güzelyurt gezi rehberi kapsamında listenin en önemli yerlerinden. Antik dönemdeki dokuz Kıbrıs krallığından biri olan Soli, tarihte oldukça önemli bir yere sahip. Burası bir harabe olarak nitelendirilse de, görülmesi gereken antik kent kalıntıları arasında, Soli Bazilikası oldukça değerli. Hıristiyanlığın ilk kiliselerinden biri olarak bilinen bu bazilika, 2000 yıl öncesine ışık tutuyor.

Bunun yanında, antik dönemin en önemli eğlence yerlerinden biri tiyatrolardır ve Soli Antik Tiyatrosu da muhakkak görülmesi gereken yerlerden.

St. Mamas Kilisesi

Aziz Mamas ya da St. Mamas Kilisesi, Güzelyurt’un en eski kilise yapılarından bir tanesi. Yerleşkeye yakın bir mağarada yaşadığı rivayet edilen St. Mamas adlı bir keşişin adının verildiği bu yapı, birkaç defa yeniden yapılmış ve ilkinin Bizanslar tarafından olduğu biliniyor. Son olarak ise Osmanlı döneminde restore edilip büyük bir kubbe eklendiği görülebiliyor. İlk yapımlardan çok az görünür kısım günümüze ulaşmış, ancak gotik mimariyi anlayabilmek adına görülmesi gereken detayların bulunduğu aşikar.

Mamas Kilisesi yahut manastırının ünlü olduğu konu ise; Antik ikonları. Lüzinyanlar ve Venedikliler tarafından yapıldığı tahmin edilen muhteşem ikonları muhakkak görmenizi tavsiye ediyoruz. Bir müze olarak işletilen bu yapı, gün içinde ziyarete açık ve müzeye oldukça yakın. Bu sebepten, müzeden hemen sonra bu kiliseyi görmenizi önerebiliriz.

Tumba Tou Skuru

Güzelyurt sınırları içerisinde, Kalkanlı Köyü’nde yer alan Tumba Tou Skuru, Milattan Önce 1500’lü yıllarda bir yerleşim yeri olduğu tahmin edilen, arkeolojik çalışmalarla da bu tahminlerin kesinlik kazandığı bir bölge. Egeli tüccarlar tarafından kurulan bir yer olduğu çalışmalar kapsamında kanıtlanmış bu bölgeye, 1970’i yılların başında pek çok kazı çalışması yapıldı ve çok sayıda kil, altın, gümüş, bronz eser çıkarıldı. Bunların yanı sıra, altı mezar ve seramik işlemelerin de çıkarıldığı bu bölgenin muhakkak görülmesini öneriyoruz.

Çıkan pek çok eserin müzede sergilendiğini de hatırlatmakta fayda var.

Vouni Sarayı

Güzelyurt gezi rehberi kapsamında listemize ekleyebileceğimiz, mutlaka görmeniz gereken bir diğer değerli yer de Vouni Sarayı. Günümüzde açık hava müzesi olarak ziyaret edilen ve bir nevi harabe olarak nitelendirilebilecek bu saray, Marion kentinin Pers sempatizanı kralı Doxandros tarafından inşa ettirilmiş. İnşa sebebi ise, Yunan birliklerini kontrol etmekmiş. Sonrasında, Soli halkı tarafından yakılan bu saray, bir kez daha yeniden inşa edilmemiş. Güzelyurt gezi rehberi yazımızda önerdiğimiz hemen her yer, birbiri ile bağlantılı ve bilhassa Antik tarihe ışık tutan yerler. Bunların yanında, yerleşkede görülmesi gereken pek çok yapının ve ögenin bulunduğunu da hatırlatalım. Sizin için, muhakkak görmenizi önerdiğimiz yerleri ayrıntılı olarak bilgilendirmeler eşliğinde paylaşmaya çalıştık.

Cevap bırakın