Girne’de Gezilmesi Gereken 9 Yer

Yıllar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, birçok uygarlığın kültürüyle harmanlanmış “Akdeniz’in İncisi” Kıbrıs’a mutlaka gitmeli ve tarihini, doğal güzelliklerini, eğlencesini kendiniz yaşamalısınız.

Yıllar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, birçok uygarlığın kültürüyle harmanlanmış “Akdeniz’in İncisi” Kıbrıs’ın en haraketli, en sosyal ve eğlence dolu şehri Girne’deyiz. “Girne’de Gezilecek Yerler” listemizde şehrin tarihi, doğal ve turistik yerlerini sizler için derledik. 

Girne Kalesi

Dome Hotel & Casino - girne kalesi

7. yüzyılda inşa edilmiş olan Girne Kalesi, Arap işgaline karşı Bizanslılar tarafından yapılmıştır. Tarihi yapıya 12. yüzyıllarda ve 14. yüzyıllarda güçlendirmek amacıyla eklemeler yapılmıştır. Günümüzde müze olarak kullanılan tarihi yapı içerişinde St. George Kilisesi, Kırnı Mezar Canlandırmaları, Venedik Kulesi, Luzinyan Kulesi ve Batık Gemi Müzesi bulunmaktadır.

Bellapais Manastırı

Beşparmak Dağları’nın yamacında her yanı yeşilliklerle  donatılmış ve masmavi deniz manzarasına sahip Bellapais Manastırı, Girne şehir merkezine 5 kilometre mesafede bulunan Beylerbeyi Köyü’nde yer almaktadır.  Gotik bir mimari tasarıma sahip olan manastırın 11. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilmektedir. Limon ve nar ağaçlarının içindeki Bellapais Manastırı’nda düğünler ve kutlamalar yapılmaktadır. 

Sourp Magar Manastırı

Sourp Magar Manastırı

Milattan Sonra 1. yüzyılda inşa edilen manastır Aziz St. Makarios adına yapılmıştır ve günümüzde Mavi Manastır veya Meryem Manastırı olarak da anılmaktadır. Daha sonraki yıllarda Ermeni Kilisesi’ne çevrilen manastır duvarlarında Ermenice yazıtlar bulunmaktadır.  

St. Hilarion Kalesi

St. Hilarion Kalesi

Beşparmak Dağları’nın üzerinde bulunan kale, bütün şehre hakim bir bölgede inşa edilmiştir. 700 metre yukarıda ve 500 civarında merdiven çıkarak ulaşabileceğiniz St. Hilarion Kalesi eşsiz güzellikteki manzaraya sahiptir. 

Girne Yat Limanı

Kıbrıs Gezi Rehberi - girne yat limanı

Şehrin en işlek ve en hareketli bölgelerinden biri olan Girne Yat Limanı’na özellikle akşam saatlerinde gitmelisiniz. Birçok restoranın bulunduğu bölgede isterseniz yöreye özel yemeklerden tadabilir ve günbatımlarının keyfini çıkartabilirsiniz. 

Batık Gemi Müzesi

batik gemi muzesi

Girne Kalesi içerisinde yer alan müze içerisinde, kimi yerlerde eski zamanlardan kalma bir ticaret gemisi veya Helenistik döneme ait bir donanma gemisi olduğu söylenen bir gemi sunulmaktadır. Müzede tarihi geminin dışında gemi içerisinde o zamanlarda kullanılan eşyalar, araç ve gereçler, yazılı kayıtlar sergilenmektedir. 

Türk Tankı

Turk Tanki Kıbrıs

1974 yılında yapılan Kıbrıs Barış Harekatı zamanından kalma Türk Tankı, Beşparmak Dağları’nın yamaçlarına kadar tırmanmayı başarır ancak bir noktada takılır ve ilerleyemez. Türk tankı orada bırakılır ve günümüzde anıt olarak sergilenmektedir.

Hz. Ömer Türbesi

Hz. Ömer Türbesi

Girne şehir merkezine 5 kilometre mesafede bulunan beyaz yapı, Müslümanlar için önemli bir yere sahiptir. Kıbrıs’ta İslamiyet’in yaygınlaşması için kurulmuştur. 

Çıkartma Plajı

cıkartma plaji-kıbrıs'ta gezilecek yerler

Yaz aylarında oldukça popüler olan bu plaj, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nda Türk askerlerimizin adaya çıktığı noktadır.

Cevap bırakın