Girne Gezi Rehberi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en önemli şehirlerinden bir tanesi olan Girne, bölgenin adeta turizm cenneti olarak bilinmektedir. Beşparmak Dağlarının eteklerine kurulmuş olan Girne kenti sahip olduğu doğal güzellikleri ve at nalı şeklini andıran limanı ile eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Girne gezi için Kıbrıs’ta ilk destinasyonunuz olacaktır.

2300 yıllık gemi batıklarının ve Kral mezarlarının rahatlıkla görülebildiği Girne kalesi bölgenin en önemli tarihi ve turistik noktalarından bir tanesidir. Girne’ye deniz yolunun yanı sıra 40 km uzaklıkta bulunan Ercan Havalimanı üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

girne gezi rehberi

Girne Gezilecek yerler

Girne Limanı

Ülkenin en güzel mekanlarından bir tanesi olan Girne limanı özellikle akşam saatlerinde binlerce insanın akın ettiği güzide mekanlardan bir tanesidir. Sahil koridoru boyunca balıkçı teknelerinin sıralandığı liman bölgesi birçok restoranla ziyaret edilecek gözde mekanların arasında yer alıyor.

Girne Kalesi

Girne şehrinin kıyı şeridini tüm ihtişamı ile kaplayan Girne Kalesi, şehrin tarihi ve sembolik yapılarından bir tanesidir. Yapıldığı ilk tarihten bu yana birçok kez restore edilen ve değişikliğe uğrayan kalenin 7.yüzyılda Bizanslılar tarafından inşa edildiği bilinmektedir. Kalenin içerisinde 1100 yılında inşa edildiği tahmin edilen St. George Kilisesi bulunmaktadır. Kale yaklaşık 16.yüzyıla kadar Bizans, Cenevizlilerin ve Venediklilerin kontrolü altına girmiş 1570 yılında ise Osmanlı Devleti donanması tarafından Kıbrıs’ın fethedilmesi ile birlikte Osmanlı’nın kontrolü altına girmiştir.

Bellapais Manastırı

Girne’nin Beylerbeyi Köyü’nde bulunan Bellapais Manastırı’nın 12.Yüzyılda Bizanslılar tarafından inşa ettiği tahmin edilmektedir. Girne merkezine yaklaşık 5 km uzaklıkta bulunan Manastır, muhteşem bir deniz manzarasına sahip bir kayalık üzerine inşa edilmiştir. Etrafını saran Narenciye ağaçları ile muhteşem bir görünüme bürünen manastır her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Manastır Kıbrıs adasında bulunan en eski tarihi ve dini yapılardan bir tanesi olarak görülmektedir. 16.Yüzyılda Osmanlılar tarafından Kıbrıs’ın fethedilmesi ile Manastır, Kıbrıs Ortodoks Kilisesine teslim edilmiştir.

girne tatili

Cevap bırakın