Gazimağusa’da Gezilecek Tarihi Yerler

Kıbrıs’ta en az Girne ve Lefkoşa kadar değerinin bilinmesi gereken, muhteşem doğaya ve manzaralara sahip bir liman kenti olan Gazimağusa, diğer şehirlere göre daha az gelişmiştir. Ancak bu şehir için dezavantajdan da avantaja dönüşmüştür. Şehir, el değmemiş güzellikleri görmek isteyen binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. 

Gazimağusa Gezi Rehberi

Eski adı Magosa olan ve Barış Harekatı sonrasında Gazi Mağusa ya da Gazimağusa olarak adlandırılan şehir şimdilerde arka planda gibi gözükse de özellikle 1974 yıllarına kadar Avrupa’nın en popüler tatil merkezlerinden biriydi. Yazımızda da bahsedeceğiz ama son günlerde de gündeme gelen “Kapalı Maraş” bu bölgede yer almaktadır. 

Bu yazımızda Gazimağusa otelleri ya da Kıbrıs turları gibi tanıtımlardan ziyade gezi rehberi tadında, sizler için Gazimağusa’da gezilecek tarihi yerler listesi hazırladık.

Gazimağusa’da Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Salamis Harabeleri 

Gazimağusa Gezi Rehberi - salamis antik kenti

Bölgenin en gözde turistik yeri olan Salamis Antik Kenti’de denilen Salamis Harabeleri’nin 11. yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir. Şehre 11 kilometre mesafede bulunan ve görüntü olarak Efes Antik Kenti’ni andıran Salamis Harabeleri’nin kurucusu Bronz Çağında yaşamış olan Tefkros olduğu düşünülmektedir. Bölgede bulunan kalıntıların tamamı Roma dönemine aittir ve içinde Zeus Tapınağı’nın da bulunduğu pek çok eski yapıya rastlayabilmeniz mümkündür.

St. Barnabas Manastırı

Gazimağusa Gezi Rehberi - st barnabas manastırı

Yahudi bir ailenin çocuğu olan St. Barnabas, eğitiminin tamamladıktan sonra Hristiyanlığı yaymak için çalışmalar başlar. Bu sebeple halk tarafından öldürülür ve cansız bedeni denize atılmak için bataklığa koyulur. St. Barnabas’ın öğrencileri tüm bunlara şahit olmuştur ve hocalarının bedenini alarak bölgedeki bir mağaraya gömerler. Yaklaşık 450 yıl sonra Anthemios isimli piskopos, mezarı rüyasında gördüğünü söyler ve mağaranın kazılmasını ister. Çalışmalar sonunda St. Barnabas’ın bedeni bulunur ve bulunduğu yere manastır inşa edilir. Günümüzde mimari yapısıyla en çok ziyaretçi çeken yerlerin başında gelmektedir. 

Othello Kalesi

Gazimağusa Gezi Rehberi - othello kalesi

Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış ve en az bir o kadar medeniyetin de fethetmeye çalıştığı Kıbrıs’ta Othello Kalesi 12. yüzyılda şehri düşmanlardan korumak için Luzinyanlılar tarafından yapılmıştır. Kale girişinde St. Mark Aslanı figürünün altında kaleyi yeniden yapan Nicolo Fascari’nin adı yazmaktadır. Kale avlusu içinde Osmanlı ve İspanyollara ait toplar, demir ve taş gülleler bulunmaktadır. Kalenin şimdiki adı ünlü İngiliz yazar Shakespeare’den kaynaklanmaktadır. Yazarın ünlü tragedyasının bir bölümü burada geçmektedir. 

Günümüzde kale içinde restoranlar, dükkanlar ve belediye tarafından düzenlenen Mağusa Kültür, Sanat ve Turizm Festivali’nin yapıldığı salonlar bulunmaktadır.  

Kapalı Maraş 

Kapalı Maraş

Yazımızın başında da bahsettiğimiz Kapalı Maraş’ı kısaca anlatmak gerekirse, 1974 yıllarına kadar Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor, Brigitte Bardot gibi dünyaca ünlü birçok ismin burada tatil yaptığı hatta Sophia Loren’in kendisine ait bir evi olduğu bilinmektedir. Avrupa’nın Las Vegas’ı olarak adlandırılan bölgede dünyanın ilk 7 yıldızlı otelinin bulunduğu ve plajlardaki kumların Mısır çöllerinden getirildiği söylenir. Eski zamanlarda bölgenin belli bir kısmı ziyarete açıktı ancak şu anda Kapalı Maraş’a girmek ne yazık ki yasak.

Lala Paşa Camisi (St. Nicholas Katedrali)

St. Nicholas Katedrali 8 Lale Paşa Cami)

12. yüzyılda inşa edilmiş olan ve Akdeniz’in en güzel gotik mimarisine sahip St. Nicholas Katedrali Lüzinyanlılar tarafından yapılmıştır. Eski dönemlerde Lüzinyan kralları önce Lefkoşa’da bulunan St. Sophia Katedrali’nde Kıbrıs Kralı daha sonra da burada Kudüs Kralı unvanını alırlar ve taç giyerlermiş. 1571 yılında Osmanlı Devleti tarafından cami haline getirilen yapı günümüzde hala bu amaçla kullanılmaktadır. Katedral günümüze kadar çok iyi korunmuştur. Yapının batı cephesi Fransa’da bulunan Reims Katedrali’nden kopyalanmıştır ve pencerelerinde Venedik armalarını görmeniz mümkündür. 

Namık Kemal Zindan Müzesi

Namık Kemal Zindan Müzesi

Namık Kemal’in “Vatan Yahut Silistre” oyununu yazmasının ardından 38 ay zindanda tutulduğu yerdir. Günümüzde müze olarak kullanılan yer, Namık Kemal’in eserleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevap bırakın