Gazimağusa Gezi Rehberi

Kuzey Kıbrıs’ın en güzel şehirlerinden biri olan Gazimağusa, Mağusa olarak da bilinen, özellikle Antik dönemden kalma eserleri ile dikkat çeken yerlerden. Havası, suyu, tatil olanakları ve daha pek çok yönü ile de yine gidilmesi gereken yerlerden biri olan bu şehir, son yıllarda gelişen Kıbrıs turizmi sayesinde, pek çok ziyaretçiyi her yıl çekmeyi başarıyor. Bu yazımızda sizler için, Gazimağusa gezi rehberi hazırlayacağız.

Siz de, Kıbrıs’a gitmek ve güzel bir tatil yapmak istiyorsanız, Gazimağusa iyi bir seçim olabilir ve gezi rehberimizi okuyarak, hem nerede kalabileceğinize dair hem de görülmesi gereken yerlere dair bilgiler edinebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs’ın en canlı ve hareketli şehri Girne, size yaz aylarında çok kalabalık ve gereksiz gürültülü geliyorsa, Girne’ye nazaran sessizliği ve sakinliği ile Gazimağusa, huzur dolu bir cennet olarak tanımlanabilir.

Gazimağusa’ya Dair Bilinmesi Gerekenler

Kıbrıs’ın tek derin su limanına sahip şehri olarak bilinen Mağusa, diğer büyük şehirlere bakıldığında, az gelişmiş olarak kabul edilebilir; ancak bu az gelişmişliği, onu şüphe yok ki diğer şehirlerden daha sakin kılıyor. Az gelişmiş olmasına rağmen üniversitelerin burada bulunması ve bilhassa kumsallarının eşsiz bir deneyim vadetmesi sebebiyle, yıllar geçtikçe bu şehrin daha popüler hale geldiği söylenebilir.

Nasıl Gidilir?

Şehirde uluslararası bir havalimanı mevcut değil, bu sebepten Kuzey Kıbrıs’ın başka şehirlerinden Gazimağusa’ya geçiş yapmanız gerekiyor. Bu şehre gitmek için en çok tercih edilen rotalardan bir tanesi, Lefkoşa’dan geçmek. Kuzey Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa’da, Ercan Havalimanı’nda indikten sonra, otobüs, transfer araçları, taksi ve araç kiralama seçeneklerinden birini tercih ederek, kısa sürede Gazimağusa’ya ulaşabilirsiniz.

Nerede Konaklanır?

Gazimağusa, turizm açısından yatırımlar sayesinde son dönemde oldukça gelişti ve burada konaklayabileceğiniz pek çok otel bulunmakta. Özellikle Bafra Turizm Merkezi’nin etrafında kurulmuş pek çok tesis, sizlere kusursuz bir tatil deneyimi vadediyor.

Bunlardan biri, Nuh’un Gemisi. İhtişamlı mimarisi ve eksiksiz hizmetleri ile Nuh’un Gemisi’nde, denize nazır harika bir tatil yapabilirsiniz. Bir diğer Gazimağusa oteli ise Kaya Artemis. Casinosu, konforlu ve modern odaları, Spa merkezi ve dahası ile Kaya Grubu tarafından inşa edilen bu otelde de, unutulmaz bir tatil yapabilirsiniz.

Ne Yenir?

Gazimağusa gezi rehberi yazımız elbette önerdiğimiz otellerle bitmeyecek. Bu şehirde muhakkak görmeniz gereken yerler ve tatmanız gereken lezzetler var. Lezzetler demişken, hemen o konuya girelim. Mağusa’da ne yenir? Sorusunun pek çok cevabı mevcut. Otelinizdeki menülerde, önereceğimiz pek çok lezzetli yemeği ve tatlıyı bulabilirsiniz, ancak gezmek ve keşfetmek isterseniz, Gazimağusa’nın harika restoranları da sizleri bekliyor.

Şehirde, adanın geleneksel lezzeti Hellim’i muhakkak tatmalısınız. Sabah kahvaltılarında ve hemen her yemekte kullanılan Hellim, Türkiye’de tattıklarınızdan çok farklı bir lezzet; bize inanın. Bunun yanında, Şeftali Kebabı ve Pilavuna gibi adaya özgü yemekler de, yine tadılması gerekenlerden. Son olarak, Kıbrıs dışında neredeyse bilinmeyen ve pişirilmeyen bir yemek olan Kolokas’ı da çok sevebilirsiniz!

Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler Var mı?

Gelelim bu can alıcı sorunun cevabına. Kıbrıs’ın genelinde mutlaka görülmesi gereken pek çok Antik dönemden kalma eser var; bunlardan bazıları da Gazimağusa’da bulunuyor. Antik dönem eserlerinin yanı sıra, Mağusa’da mutlaka görmeniz gereken tarihi yapılar da yine mevcut.

Gelin bunlara bir göz atalım.

Salamis Antik Kenti

Gazimağusa gezi rehberi yazılarını sıklıkla okuyorsanız ve yakında soluğu orada alacaksanız, Salamis Antik Kenti’ni hemen her yazıda görmüşsünüzdür. Tarihi Milattan Önce 11. yüzyıla dayanan bu kent, Anadolu’dan gelen pek çok kavim tarafından kurulmuş. Bunlardan bir tanesi de Akhalar olarak biliniyor. O dönemden bu yana pek çok kez yıkılıp yeniden yapılan şehrin şu an görebileceğiniz hemen her kalıntısı, Roma döneminden.

Heykeller, ihtişamlı ancak şüphe yok ki epey zarar görmüş pek çok yapı ve harika bir antik şehir keşfetmek istiyorsanız, Salamis’e mutlaka gitmelisiniz.

Lala Mustafa Paşa Camii

Bu camiinin bir diğer ismi, Aziz Nicholas Katedrali. Lüzinyanlar tarafından inşa edilen katedral, bugün dahi Akdeniz’in en iyi gotik yapı örneklerinden biri olarak görülüyor. 1571 Yılında camiye çevrilen katedralin dokusunda herhangi bir bozulma yok, dolayısıyla o dönemde cami olarak kullanılsa da, burada hala gotik mimarinin ihtişamlı izlerine rastlayabiliyorsunuz.

Eşsiz bir pencere işlemesi bulunan Lala Mustafa Paşa Camii ya da Aziz Nicholas Katedrali’nde, mutlaka görmeniz gereken kabartmalı süslemeler, armalar var. Akdeniz’in en güzel gotik mimari yapısına, Gazimağusa’da tatil yapıyorsanız mutlaka uğrayın deriz.

St. Barnabas Manastırı

St. Barnabas Manastırı, Gazimağusa gezi rehberi yazımızda, gezmenizi önereceğimiz bir diğer harika yapı. Salamis’te doğan ve Yahudi bir kölenin oğlu olduğu rivayet edilen St. Barnabas, Milattan Sonra 45 yılında Kıbrıs’ta Hıristiyanlığı yaymak amacıyla gelen ve çalışmalar yapan azizlerden. Rivayet odur ki, Kıbrıs halkı tarafından öldürülüyor ve sonrasında öğrencileri tarafından bilinmeyen bir yere gömülüyor. Tam 432 yıl sonra, bir piskoposun mezarın yerini rüyasında görmesi sonucu bulunan Barnabas anısına, tam olarak gömüldüğü yerin üzerine bu manastır inşa ediliyor.

Zengin bir ikon koleksiyonu da bulunan bu manastırda, tarihi dokuya bayılacaksınız.

Othello Kalesi

14. yüzyılda Lüzinyanlar tarafından inşa edilmiş Othello Kalesi, Gazimağusa gezi rehberi yazımızın kapanış konusu. Şehrin ana girişlerinden biri olarak kullanılan bu kalenin adı, İngilizlerden kalma. Tahmin edebileceğiniz gibi Shakespeare’in Othello’su da burayla oldukça ilgili. Gazimağusa’nın sanat ve kültür festivali kapsamında her yıl burayı kullandığı biliniyor.

Dilerseniz festival zamanlarında, dilerseniz tatil döneminizde gidin; hiç fark etmez. Othello Kalesi’ni mutlaka görmenizi öneriyoruz. Görüşmek üzere!

Cevap bırakın