Efsane Kıbrıs Lezzetleri

Akdeniz mutfağının ne kadar ünlü olduğunu bilmeyen yoktur sanıyoruz ve bir Akdeniz adası olan Kıbrıs mutfağı da Akdeniz mutfağından esintiler taşıyan muhteşem lezzetlerle dolu.  Kıbrıs mutfağı Kıbrıs tatil deneyimlerinin en heyecan verici kısmını oluşturuyor demek pek de abartı sayılmaz zira Kıbrıs’ta geçirilen günler yeme içme açısından gerçek bir şölen tadından geçiyor. Eğer Kıbrıs tatili planları yapıyorsanız adadan ayrılmadan önce tatmanız gereken lezzetlere göz atalım.

Tavuk dolması

Adından da anlaşılacağı üzere tavuktan yapılan tavuk dolmasının içine ise kaşar peyniri, beşamel sos ve mantar koyuluyor. Adadaki hemen hemen tüm restoranlarda bulabileceğiniz tavuk dolmasının tadına doyamayacaksınız.

Efsane Kibris Lezzetleri

Tavuk Dolma

Çakıstez

Adaya özgü bir tür yeşil zeytin olan çakıstez özellikle meze olarak çok tüketiliyor. Bu zeytini özel kılansa kişniş ile birlikte servis ediliyor oluşu. Çakıstez zeytini için her sene bir festival düzenlendiğini de ekleyelim.

Efsane Kibris Lezzetleri

Çakıstez

Samarella

Tuzlanan ve kekiklenen keçi etinin çam yapraklarının arasında yaz aylarında kurutulması ile yapılan samarella da adanın atlanmaması gereken lezzetlerinden biri. Yine meze olarak tüketilen samarella paketli olarak da satılıyor, yani çok beğenirseniz evinize götürmek için satın da alabilirsiniz.

Efsane Kibris Lezzetleri

Samarella

Pilavuna

Kıbrıs kahvaltılarının vazgeçilmezi olan pilavuna bir hamur işi. İçinde hellim ya da nor peyniri koyularak yapılan pilavuna Kıbrıs’ın en çok tanınan yiyeceklerinden de biri bu arada.

Efsane Kibris Lezzetleri

Pilavuna

Şeftali kebabı

Kıbrıs mutfağının en ünlü ve en güzel yemeğini sona sakladık, şeftali kebabı. Adı sizi yanıltmasın bu kebabın içinde şeftali yok. Kuzu ya da keçi etinden yapılan şeftali kebabı sebzeler eşliğinde servis ediliyor. Kıbrıs mutfağı içinde her restoranda bulabileceğiniz adanın bu efsanevi yemeğinin tadına doyamayacaksınız. Yazımızı bitirirken Kuzey Kıbrıs gezinizde çok daha fazla heyecan verici lezzet ile tanışacağınızı da ekleyelim.

Efsane Kibris Lezzetleri

Şeftali Kebabı

Cevap bırakın