Kıbrıs Gezi Rehberi

Bir eğlence ve tatil adası olan Kıbrıs hem gezilip görülecek pek çok yerleri hem de eğlencenin dolu dizgin yaşandığı gece hayatı ile en çok tercih edilen bölgelerden birisidir. Eğlenmek ve dans etmek bir yana Kıbrıs, tarih ve doğa için de gezilip görülecek en önemli yerlerin başında gelmektedir. Sadece kumarhaneleri ile bilinen Kıbrıs’ın aslında oldukça zengin bir tarihi ve elbette muhteşem bir doğası var.

Kıbrıs Gezi Rehberi

Bu yazımızda sizler için oldukça güzel bir Kıbrıs gezi rehberi hazırlayarak Kıbrıs’ta gezilecek yerleri listeledik. Siz de, Kıbrıs’a gece hayatı ve eğlence yerine biraz da keşfetmek için gidenlerdenseniz yahut önümüzdeki aylarda böyle bir gezi planlıyorsanız, yazımızı okuyarak ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz.

Kıbrıs’ın gezilecek yerlerini sizin için şehir şehir ayırdık, böylece hem daha kolay rota çizebilecek hem de hangi şehirde neler olduğunu görebileceksiniz.

Kıbrıs Gezi Rehberi ve Kıbrıs’ın En Öneli Tarihi Yapıları

Girne’de Gezilecek Yerler

Kıbrıs’ın en canlı şehirlerinden biri olan Girne’de, gezilebilecek tarihi ve doğa harikası pek çok yer var. Bunları, Kıbrıs gezi rehberi içerisinde aşağıda sizler için sıraladık.

Girne Kalesi

Girne sahilinde yer alan Girne Kalesi, muhteşem konumu ile limanı cepheden alır ve harika bir manzarayı sizlere sunar. Yapılan araştırmalara göre Girne Kalesi, Roma döneminden kalma bir yapı ve burası tarihte Araplara karşı savunma kalesi olarak kullanılıyormuş. Özellikle Cenevizlilerin saldırıları sonucunda oldukça zarar gören ve 1489’da tekrar restorasyonu yapılan kalenin bugünkü son hali, Venedikliler tarafından restore edilen hali oluyor.

1974 Yılından bu yana Girne Kalesi, tarihi eser olarak ziyarete açık. Bakıldığında, koruma altına alınan bu kalede, zindanları, Venedik Kulesini ve sarnıçları görebilmeniz mümkünken, kulelerin tepesinden muhteşem manzarayı izlemek de insana ayrı keyif veriyor.

Batık Gemi Müzesi

İlk kez 1965 yılında tespit edilen batık gemi, 68-69 yılları arasında battığı yerden yüzeye çıkarılan tarihi bir gemi olarak nam salmış ve günümüzde, Batık Gemi Müzesi olarak adlandırılıyor. Girne Kalesi’nde bulunan bu geminin 15 metre uzunluğundaki gövdesinin Halep çamından yapıldığı biliniyor.

Yüzeye çıkarıldıktan sonra gerekli restorasyonları yapılan ve korunan gemi içerisinde hala o günden kalma Rhodos şarapları ve karbonlaşmış badem bulunmakta. Bir rehber eşliğinde gezi yapabileceğiniz Batık Gemi Müzesi, tarihe dokunmak ve o dönemi hissetmek için takdire şayan bir yolculuk vadediyor.

Girne Yat Limanı

Girne Kalesi’ni ve Batık Gemi Müzesi’ni gezmişken, bir de Girne Yat Limanı’na uğramayı ihmal etmeyin, zira hemen yanı başınızda bulunuyor. Burada, oldukça hoş restoranlar ve harika bir manzara mevcut. Yemek yemeksizin, oturup içkinizi yudumlayabileceğiniz ve harika manzarayı izleyebileceğiniz şirin restoranları görmeden, yat limanından dönmeyin.

Kıbrıs Gezi Rehberi - girne yat limanı

Bellapais Manastırı

Bugünkü adı Barış Manastırı ya da orijinal adı ile Abbaye de La Paix olarak bilinen Bellapais Manastırı da Girne’de görmeniz gereken yerlerden bir tanesi. Beş Parmak dağlarının eteklerine kurulan bu manastır, dönemin Gotik mimarisinin en başarılı örneklerinden birini oluşturmaktadır. Bakıldığında, bu manastırın ilk sahiplerinin Augustinian rahipleri olduğu biliniyor. Eyyübiler 1187 yılında Kudüs’ü fethettikten hemen sonra, rahipler Kıbrıs’a göç etmiş ve Bellapais’te kalmışlardır.

Osmanlı egemenliğine geçtikten sonra Yunan Ortodoks Kilisesi olarak kullanılmaya başlayan Bellapais’i Girne’de görmeyi kesinlikle ihmal etmeyin.

St. Hillarion Kalesi

Özellikle Arap akınlarından korunmak amacıyla inşa edilen pek çok kaleden biri olan St. Hillarion da, gidip görmeniz gereken yerlerden. Kıbrıs’ın üç dağ kalesinden biri olan St. Hillarion’ın Walt Disney’in ünlü Uyuyan Güzel kalesine esin kaynağı olduğu söylenir. Milattan Sonra 7. yüzyılda inşa edilen bu kale, hem ihtişamı korunabilen hem de otantik yapısı sebebiyle ziyaret edilmesi gereken en önemli yapılardan.

Karaman Köyü

Karaman ya da Karmi olarak adlandırılan bu küçük mü küçük, şirin mi şirin Kıbrıs Köyü, gidip görmek isteyeceğiniz yerlerden biri olsun isteriz! İngilizlerin Kıbrıs’a ilk ayak bastıklarında konakladıkları yer olan Karmi Köyü, yeşillikler ve taş yapı evlerle dolu bir köy ve burada hala İngilizler yaşıyorlar. Eski yapıları seviyor ve eskilerden bu yana burada yaşayan insanların hikayelerini merak ediyorsanız, mutlaka öneriyoruz. Ayrıca, bu köyün deniz manzarasına da bayılacaksınız!

Kıbrıs Gezi Rehberi - karmi köyü

Mavi Köşk

Rum, İtalyan ve Türk mimarilerinin bir sentezi olan Mavi Köşk, Kıbrıs’ın gizemli yapılarından biri olarak nam salmıştır. Paulo Paolides’in inşa ettirdiği Mavi Köşk’ü gizemli yapan detay ise kesinlikle konumu. Kimsenin göremeyeceği ve giremeyeceği bir yere inşa edilen bu köşk, normal mesleği avukat olan ancak silah tüccarlığı ile ünlenmiş Paolides’in saklanma yeriymiş.

Mavi süt havuzunun mutlaka görülmesi gereken köşk içi yapılardan biri olduğu söylenirken, köşk içerisinde İngiliz mahallelerine uzanan tüneller olduğu da belirtiliyor. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından korunan bu köşkü rahatlıkla ziyaret edebiliyorsunuz.

Kıbrıs Gezi Rehberi - mavi köşk

Lefkoşa’da Gezilecek Yerler

Kıbrıs gezi rehberi rotamızda sırada Lefkoşa var. Kıbrıs’ın bir diğer güzel ve hareketli şehri Lefkoşa’nın en ilginç yönü; hem Rum kesiminin hem de Türk kesiminin başkenti olması. Dünyanın ilk ve tek bölünmüş başkenti olan Lefkoşa’da, gezilecek yerler çok fazla.

Arabahmet Mahallesi

Burası, Lefkoşa’nın en huzurlu ve en sıcak insanlarının bulunduğu mahallelerden bir tanesi. Eski yapı evleri görmek ve otantik bir deneyim yaşamak için gidebileceğiniz yerlerden biri olan bu mahalle, Kıbrıs insanını sevmenizi sağlayacaktır. Sokaklarda, evlerinin önünde oturan insanlara bir merhaba demek, size çok iyi gelecek!

Büyük Han

Lefkoşa’nın en önemli eserlerinden biri olan Büyük Han, Osmanlı Valisi Muzaffer Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. İçerisinde çay kahve içebileceğiniz pek çok alanın bulunduğu Büyük Han, eski Osmanlı hanlarını görmek, tarihi solumak ve Osmanlı ruhuna dokunmak isteyenlerin gidebileceği yegane yerlerden bir tanesi.

Kıbrıs Gezi Rehberi - büyük han

Lokmacılar Çarşısı

Oldukça kalabalık bir çarşı olan Lokmacılar Çarşısı, kalabalığına rağmen oldukça küçük bir çarşı olarak bilinmektedir. Burası, Rum kesimi ile Türk kesiminin geçiş noktası olduğu için, kozmopolit bir ortamın mevcut olduğu söylenebilir. Hem mağazaları gezebilir hem de iki ülke arasındaki geçişlerin yapıldığı sınırı görme imkanına sahip olabilirsiniz.

Barbarlık Müzesi

Kıbrıs gezi rehberi listemizde oldukça önemli tarihi bir müze var. 1963 Yılında yapılan katliama yönelik açılan bir müze olan Barbarlık Müzesi, acı bir olayı; 24 Aralık 1963’teki Türk Silahlı Kuvvetleri Doktoru Nihat İlhan’ın evine yapılan baskını bizlere hatırlatıyor. Evin o günkü haliyle korunması ve üç yıl sonra müzeleştirilmesi, hafızasını tazelemek isteyenler için kesinlikle iyi bir fırsat; ancak çok üzülebileceğiniz detayların olduğu da aşikar.

Kıbrıs Gezi Rehberi - barbarlık müzesi

Lefke’de Gezilecek Yerler

Kıbrıs’ın en güzel yerleşim yerlerinden biri olan Lefke’de de gezilip görülebilecek pek çok yer var. Özellikle doğası, turunçgillerin her türünü görebileceğiniz ağaçları, kokusu ve ruhuyla Lefke, sizleri doğada muhteşem bir yolculuğa çıkarmak adına kesinlikle iyi bir tercih.

Aziz Mamas Kilisesi

Özellikle ikonaları sayesinde son dönemin en değerli müzelerinden bir tanesi olduğu belirtilen Aziz Mamas Kilisesi, Gotik ve İtalyan mimarisini derinden hissedebileceğiniz oldukça hoş bir yapı. Lüzinyan ve Venedik ikona tarzını edinerek ikonalarını oluşturan Kilise, Aziz Mamas’ı bir aslan üzerine binmiş olarak tasvir eder ve kucağında bir kuzu mevcuttur.

Aziz Mamas Kilisesi sadece bu değerli ikonayı görmek için bile gidilmesi, görülmesi gereken yerlerden biri olduğu belirtilebilir.

Kıbrıs Gezi Rehberi - aziz mamas kilisesi

Soli Antik Kenti

Troya savaşından dönen Atinalıların kurduğu rivayet edilen Soli Antik Kenti, Lefke’de görebileceğiniz en güzel yerlerden bir tanesi. İsmini Atinalı devlet adamı Solon’dan alan Soli içerisinde, günümüze kalan tiyatroyu, balık pazarları kalıntılarını ve Auxibius Bazilikasını görebilmeniz mümkün. Arap akınları süresince oldukça zarar gören bu antik kentin kalıntılarının günümüze gelebilmesi şüphesiz bir mucize ve bu mucizeye tanıklık etmek, Lefke’ye yolunuz düşerse; sizin elinizde.

Kıbrıs, rüya gibi bir tatil ve eğlence adası olarak görülse de; doğası ve tarihi ile de sizlere rüya gibi bir atmosfer sunuyor. Siz de hazırladığımız Kıbrıs gezi rehberi ile keşif turuna çıkabilir, Kıbrıs’ın tarihine yolculuk yapabilirsiniz.

Cevap bırakın